Skip to content
Menu
Blog wrocławiaka
  • Blog
  • Finanse
  • IT
  • Lifestyle
  • Wnętrza
  • Zdrowie
  • O blogu
Blog wrocławiaka
kalkulator podatkowy

Przykłady obliczania podatku dochodowego

Posted on 2019-08-012019-08-01

Nie ma wątpliwości, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej to spore wyzwanie. Osoba decydująca się na założenie firmy, powinna mieć świadomość tego, iż nie tylko będzie musiała skutecznie sprzedawać swoje usługi czy towary, ale także spadnie na nią mnóstwo obowiązków formalnych. Jednym z nich jest obliczanie miesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy.

Początkowo, może się to wydawać dość skomplikowaną sztuką, dlatego poniżej znajdziecie krótki poradnik, dotyczący dokonywania takich wyliczeń w najczęściej stosowanych formach opodatkowania. Praktyka czyni mistrza!

1. Podatek zryczałtowany

Gdy przedsiębiorca prowadzi ewidencję przychodów, a zatem jest na tak zwanych podatku zryczałtowanym, obliczenie podatku dochodowego jest stosunkowo proste. Jak to zrobić?

W pierwszej kolejności, od kwoty przychodu odejmujemy opłaconą już w dany okresie rozliczeniowym składkę na ubezpieczenie społeczne i ewentualnie składki z poprzednich miesięcy, jeśli nie były brane pod uwagę przy wcześniejszych wyliczeniach. Otrzymany wynik zaokrąglamy do pełnej kwoty i mnożymy przez wartość stawki procentowej podatku dla tego typu przychodu.

Gdy otrzymamy już kwotę podatku do opłacenia, odejmujemy od niej kwotę składki ubezpieczeniowej (7,75% podstawy ubezpieczenia zdrowotnego) opłaconej w konkretnym okresie rozliczeniowym, ale też składki z wcześniejszych miesięcy, które nie zostały wzięte pod uwagę przy poprzednich wyliczeniach.

Kwota, którą uzyskamy musi zostać zaokrąglona do pełnych złotych. Wówczas, otrzymamy kwotę, jaką należy wpłacić do urzędu skarbowego.

2. Podatek progresywny

Podatek progresywny dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, zgodnie ze skalą podatkową, wynoszącą 18% lub 32%, w zależności od kwoty dochodu.

Aby obliczyć podatek dochodowy, najpierw należy od kwoty przychodu od początku roku odjąć koszty jego uzyskania, również od początku roku. Od uzyskanej w ten sposób kwoty dochodu, odejmujemy następnie stratę z poprzednich lat, jeśli taka wystąpiła, a także sumę składek na ubezpieczenie społeczne zapłaconych w danym roku podatkowym. W ten sposób obliczymy dochód do opodatkowania, który należy zaokrąglić do pełnej kwoty.

Jeśli nasz dochód nie przekracza kwoty 85 528 złotych, podstawę podatku mnożymy przez 18% stawkę podatku. Dodatkowo, od podatku odejmujemy jeszcze sumę składek na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconych w danym roku (7,75% podstawy).*

Po dokonaniu tych obliczeń, otrzymamy kwotę podatku za określony okres rozliczeniowy. Oczywiście, powinniśmy ją zaokrąglić do pełnych złotówek. Kwota, która nam wyjdzie jest tą, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.

* Przedsiębiorcy powinni pamiętać, o zmianach w przepisach jakie weszły w życie w 2017 roku. Dotyczą one tych osób czy też firm, które przekroczą pierwszy próg podatkowy, czyli ich dochód będzie wyższy niż 85 528 złotych. Zgodnie z nowymi przepisami, podczas dokonywania obliczeń dotyczących zaliczki na podatek dochodowy, nie mogą oni uwzględniać kwoty wolnej od podatku.

Ostatnie wpisy

  • Wybieramy baterię do wanny
  • Na co zwrócić uwagę podczas zmiany biura rachunkowego
  • Style w wystroju wnętrz
  • Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie
  • Jaka szafa do jakiego pokoju?

Najnowsze komentarze

  • Emilia - Dlaczego rolety rzymskie są tak popularne?
©2022 Blog wrocławiaka | Powered by WordPress and Superb Themes!